Class Schedule – Dance Season 2019-2020

Studio Centre Studio A Studio B Black Box
Monday Adv. II Jazz

4:15-5:15

Int. III Musical Theatre

4:15-5:15

Creative Movement A (3-4)

4:00-4:30

Beg./Int. Tumbling (7-10)

4:15-5:15

Int. II Contemporary

5:15-6:15

Int. II Musical Theatre

5:15-6:15

Beg. I Ballet

4:30-5:15

Beg. Tumbling (5-6)

5:15-6:00

Int. Tap

6:15-7:15

Adv. II Musical Theatre

6:15-7:15

Beg. II Ballet

5:15-6:15

Beg. II Hip Hop

615-7:15

Adv. III Jazz

7:15-8:15

Int. III Contemporary

7:15 – 8:15

Beg. II Contemporary

6:15-7:15

Tuesday Int. I Contemporary

4:15-5:15

Adv. II Ballet*

4:00-5:15

Int. II Hip Hop

4:15-5:15

Tap/Jazz Combo (5-7)

4:15-5:15

Int. I Jazz

5:15-6:15

Int. II Ballet

5:15-6:15

Jr. Jazz (3-4)

5:15-5:45

Beg. II Jazz

5:15-6:15

Company Tech**

6:15-7:15

Adv. III Ballet*

6:15-7:30

Creative Movement B (3-4)

5:45-6:15

LimeLite Production**

6:15-7:30

Adv. III Contemporary

7:30-8:30

Int. I Hip Hop

6:15-7:15

Wednesday Beg. I Contemporary

4:15-5:00

Adv. I Ballet

4:00-5:15

Beg. II Tap

4:15-5:15

Pre-Ballet (5-6)

4:15-5:00

Int. III Jazz

5:00 – 6:00

Pre-Pointe

5:15-6:00

Beg. I Musical Theatre

5:15-6:00

Jazz/Tumbling (3-5)

5:00-5:30

Adv. I Jazz

6:00-7:00

Int. III Ballet

6:00 – 7:00

Tiny Tappers (3-4)

6:00-6:30

Beg. I Jazz

5:30-6:15

Adv. I Contemporary

7:00-8:00

Beg. I Tap

6:30-7:15

Beg. I Hip Hop

6:15-7:00

Thursday Adv. II/III Ballet*

4:00-5:15

Company Workshop**

4:30-5:15

Beg. II Musical Theatre

4:30-5:15

Int. II Jazz

5:15-6:15

Pointe+

5:15-6:15

Boy’s Hip Hop/Dance

5:15-6:15

Int. I Musical Theatre

5:15-6:15

Advanced I Musical Theatre

6:15-7:15

Int. I Ballet

6:15-7:15

Adv. Tap

6:15-7:15

Adv. II Contemporary

7:15-8:15

Turns/Kicks/Leaps (10+)

7:15-8:15

Friday/Saturday Competition/LimeLight Rehearsals
Instructors Laura Matter Christin Pristas Katie Beale Madie Bartosh
Kenny Gary Shelbi Shelton Sally Roehl Nicole Kent
Maija-Liisa Jano
Notes * Meets twice a week ** Closed Classes + Invite Only